Swobodny Taniec

14 grudnia 2018
Swobodny Taniec

Czasem, gdy czegoś bardzo chcemy, narzucamy sobie tryb realizacji zadania, określamy zasady i trzymamy się ich punkt po punkcie. Napewno znacie ten stan, gdy planujemy urlop bo „musimy” odpocząć. W efekcie fundujemy sobie kolejny obowiązek, przymus i źródło stresu. Tak samo dzieje się, gdy rygorystycznie podchodzimy do ruchu oczekując konkretnych efektów i odprężenia. Wtedy najczęściej spinamy się jeszcze bardziej nieświadomie zaciskając usta, brzuch i pośladki, blokując się na przepływ swobody w oddechu i ciele. Poruszamy tylko ciałami ale nasza głowa nadal pędzi i przetwarza dane. System nerwowy nie odpoczywa. Nie komunikujemy się, nie łączymy ze sobą, a zatem na poziomie głowy i „serca” nie zachodzi nic kojącego.

Taniec nie musi być sekwencją wyuczonych kroków. Najcenniejsze jest zauważenie siebie podczas intuicyjnego, naturalnego ruchu. To, co Cię porusza i jak to wyrażasz ma być „Twoje”. Płynąc spontanicznie czyli bez kontroli dostaniecie wskazówki jak się odnaleźć, jak dostrzec, uwolnić i wydobyć oddech, stopy, ręce, miednicę i inne obszary. „Biorąc” do tańca nasze ciało mamy szansę na zauważanie jego pomijanych, napiętych rejonów i rozpuszczenie ich. Nie oczekując lecz przyglądając się jak prosty ruch przepływa przez palce, przelatuje przez ręce, przez ciało od czoła po stopy, wyciszamy nasz system nerwowy, wracamy do siebie i mamy możliwość wejścia w stan głębszego relaksu.

W tak rozumianym tańcu odnajdujemy atuty kobiecego ciała- miękkość kroków w harmonii z oddechem. Uczymy się się akceptacji i uważności. Co tworzy taki taniec? Ruch, z którym czujemy się dobrze, który naturalnie z nas wypływa, którym się wyrażamy. Gesty, których jesteśmy świadome ale nie analizujemy ich. Eksplorowanie z zaciekawieniem i akceptacją, budzenie nieuświadomionych części, rozmowa z ciałem przy nienarzucającym instruktażu i wsparciu prowadzącej, nastrojowej muzyki.

Zapraszamy na zajęcia Slow Move® Dance 🙂

Tekst Justyna Jasłowska

Foto Katarzyna Wojniak

Postawa ciała

4 grudnia 2018
Postawa ciała

Postawa ciała wielu osobom kojarzy się ze statyką, sposobem w jaki stoimy, siedzimy.
Otóż, jak podkreślam zwykle na zajęciach, ciało zbudowane jest „do ruchu, a nie do bezruchu”. Nasza postawa, najlepiej eksponuje się właśnie w ruchu, w działaniu.

🌿Sposób w jaki obciążasz stopy, jak układasz kolana, jak płynie Twoja miednica, kiedy stawiasz kroki, czy i jak porusza się w chodzie kręgosłup, jak nosisz głowę, jak używasz ramion w tysiącach codziennych zdarzeń. Np. jak Twoje ciało pracuje w siadzie, kiedy po coś sięgasz lub odwracasz się do kogoś… Twoja postawa, to gra Twojego ciała w codziennej aktywności.

🌿 Nie sposób oddzielić postawę od emocji. Sama wiesz najlepiej, jak poruszasz się w poczuciu szczęścia, przepełniona radością, entuzjazmem, a jak, kiedy jesteś smutna, zdenerwowana. Nie myślałaś nigdy o tym? To spróbuj zwrócić na to uwagę. Poczuj różnicę.

🌿 Składamy się w 70% z wody, co w połączeniu z dość niestabilną konstrukcją, nadaje naszemu ciału płynności i elastyczności w dostosowaniu się do ciągłych zmian w jego wnętrzu – np. oddech i na zewnątrz – np. wstawanie z krzesła, wchodzenie na stopień, podnoszenie dziecka, taniec i miliony innych.

🌿 Postawę ciała wspomaga wyczucie wsparcia podłoża oraz przestrzeni wokół. To, jak czujemy kontakt naszych stóp z podłożem oraz jak odbieramy zmysłami (wzroku, dotyku, słuchu, węchu) przestrzeń ma wpływ na naszą postawę. Zarówno stopień ugruntowania (<-stabilizacja), jak i czucie ciała w przestrzeni (<- to najczęściej nieuświadomione wrażenia sensoryczne, nasze ciało „wie, jak poruszać się, układać w przestrzeni” – propriocepcja?), są czynnikami składającymi się na naszą postawę. Istotna jest równowaga między nimi.

🌿 Mając dobrą orientację w przestrzeni, stabilizujemy swoje ciało adekwatnie do potrzeb, zachowując swobodę ruchu i ekspresji. Np. w czasie chodzenia, wysuwając do przodu jedną nogę musimy ustabilizować resztę ciała, żeby się nie przewrócić.

🌿Jeśli stabilizacji jest za mało, możemy się przewrócić😉, a na pewno z każdym krokiem zbytnio obciążamy okoliczne stawy bowiem brakuje im optymalnego podporu ze strony mięśni i powięzi. Natomiast, jeśli jesteśmy zbytnio usztywnione (zbyt dużo napięcia w ciele), nasze ruchy są pozbawione lekkości, nasze kończyny wydają się „za krótkie”, a przez brak swobody ruchu, nadmiernie obciążamy stawy i tkanki je okalające, w konsekwencji coraz bardziej zaburzając płynność ruchu i naszą (bo dla każdego jest trochę inna) prawidłową postawę.

🌿 Jedno i drugie (nie wystarczająca lub nadmierna stabilizacja) w konsekwencji prowadzi do zaburzeń funkcji (nie tylko układu ruchu, ale np. układu pokarmowego, oddechowego, krążenia), do większego zużycia stawów np. biodrowego lub kręgosłupa, wreszcie do nawracających dolegliwości bólowych.

🌿 Nad czym warto się pochylić w pracy nad prawidłową postawą? Otóż znowu powtórzę jak przy każdej okazji: kluczowa jest praca nad oddechem, dnem miednicy, mięśniami brzucha – czyli mięśniami głębokimi, stabilizacją głęboką. Kolejne ogniwa, to stopy, dłonie i głowa, kanały naszego kontaktu z otoczeniem i działania w nim. Wszystkie są połączone ze sobą i wszelkie zmiany w jednym z tych obszarów, pociąga zmiany w pozostałych.

🌿 Co zatem jest kluczowe w tej pracy? (To też, powtarzam jak mantrę ->) Nauka odczuwania, praca niejako od wewnątrz, stworzenia ciału warunków do tego, żeby poczuło i zapamiętało, co przynosi mu zrównoważenie i stabilność. Szukanie i odkrywanie nadmiernych napięć w ciele i spokojna praca z nimi w kierunku uwolnienia i przywrócenia równowagi. Slow Move 😉 Tak właśnie staram się z Wami pracować. Tak pracujemy w Slow Move.😘
Poniżej praca w siadzie na easy ball – głęboka stabilizacja i świadomość ciała.

Tekst Agata Komorowska

Kobiece spotkanie na odstresowanie

Zapraszamy wszystkie kobiety, które tęsknią za tym, by usiąść przy ogniu, posłuchać opowieści, pobyć w gronie kobiet. Pragną zaczerpnąć z uniwersalnej kobiecej siły. Tak się dzieje, gdy tylko kobiety zasiądą w kręgu. 🙂

O tym jak czytać sygnały płynące z ciała i jak, można regenerować siły możecie porozmawiać na spotkaniu w kobiecym kręgu, które poprowadzi w Slow Move, Anna Rogowska. psycholożka, terapeutka, masażystka.

Po więcej zajrzyj tu: Kobiece Spotkanie

Spotkanie odbędzie się w piątek 23.11 o godzinie 18:00. Jest bezpłatne, ale prosimy, zapisz się na nie telefonicznie lub mailowo ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji:)   Kontakt

 

Taśma Powierzchowna Przednia – TPP
Taśma Powierzchowna Przednia rozciąga się na przedniej części ciała – prawa i lewa, od czubków palców stóp do czaszki.

Dolna część taśmy biegnie od palców grzbietem stóp, przednią częścią łydek, nad kolanami i udami do górnej części miednicy (kolców biodrowych przednich górnych).
Górna część taśmy rozpina od kości łonowej wzdłuż brzucha do piątego żebra, a następnie wzdłuż mostka, przednią częścią klatki piersiowej powięzią wędruje po bokach szyi do czaszki i kończy się tworząc pętlę z tyłu głowy.
Obie części TPP funkcjonują jako ciągłość powięziowo – mięśniowa, kiedy biodra są wyprostowane – w pozycji stojącej.

Tworzą ją:
 •  Krótkie i długie prostowniki palców, mięsień piszczelowy przedni, przedni przedział podudzia (czyli grzbietowa strona palców i stopy, przednia część łydki).
 • Ścięgno właściwe rzepki (przednia część rzepki i okolica poniżej kolana)
 •  Mięsień czworogłowy uda / m. prosty uda (przednia część uda)
 •  Mięsień prosty brzucha (przednia, środkowa część brzucha)
 •  Powięź mostkowa / mostkowo -chrzęstna (przednia, środkowa część klatki piersiowej)
 •  Mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy (biegnie od mostka do czaszki tuż za uchem)
 • Powięź czaszki (prawa i lewa TPP łączy się w dolnych rejonach tyłu głowy)

Funkcją posturalną Taśmy Powierzchownej Przedniej jest równoważenie napięcia Taśmy Powierzchownej Tylnej oraz wspieranie spojenia łonowego, klatki piersiowej i twarzy, czyli tych części szkieletu, które są ustawione przed linią środka ciężkości. Mięśnie TPP utrzymują także wyprost w stawach kolanowych oraz chronią narządy wewnętrze jamy brzusznej.

Funkcja ruchowa to zginanie tułowia i stawów biodrowych, prostowanie kolan, zginanie grzbietowe stóp, stabilizacja stawów skokowych przy opuszczaniu pięt oraz odwracanie stóp (unoszenie ich wewnętrznych krawędzi).
TPP zawiera więcej włókien mięśniowych szybkokurczliwych dlatego mięśnie mogą się skracać szybko i mocno.

Najczęstsze wzorce kompensacji posturalnych związanych z TPP:
 •  Ograniczenie zgięcia podeszwowego stóp – możecie to odczuwać np. w siadzie klęcznym, kiedy „ciągną”, a czasem nawet bolą grzbiety stóp uniemożliwiając siad na piętach. (Brak pełnego zgięcia w kolanach w tej pozycji, czyli znów niemożność ułożenia pośladków na piętach, również może wynikać ze skrócenia TPP).
 • Przeprost w stawach kolanowych.
 • Przodopochylenie miednicy
 • Ograniczona ruchomość żeber, dysfunkcje oddechowe
 • Postawa z wysuniętą do przodu głową (protrakcja).

W większości przypadków właściwym kierunkiem pracy jest zlikwidowanie ogólnego skrócenia w obrębie całej Taśmy Powierzchownej Przedniej, oczywiście biorąc pod uwagę indywidualną budowę osoby badanej. Na przykład, może być bardziej skrócona prawa lub lewa TPP oraz każda z nich w rożnym stopniu na różnych poziomach. Może dojść do utknięcia mięśni przedziału przedniego piszczeli (łydki) pod troczkami, co ograniczy zgięcie podeszwowe stóp. Kolejna część TPP, mięsień prosty uda, może uwięznąć między leżącymi pod nim pozostałymi głowami m. czworogłowymi uda, co ograniczy jego funkcje w obrębie stawu kolanowego i biodrowego. W obrębie żebrowych przyczepów mięśnia prostego brzucha może dojść do zlepień, których uwolnienie jest niezbędne do uzyskania swobody oddechu. Uwalniająca oddech bywa też praca z TPP na poziomie mostka i jego bocznych rejonów. Wreszcie praca z mięśniami mostkowo-obojczykowo – sutkowymi (oraz leżącymi głębiej w obrębie szyi), często jest niezbędna do tego, aby pomóc głowie wrócić do prawidłowego ułożenia, czyli wyprowadzić ją z protrakcji (wysunięcia do przodu).

Jak skrócenie Taśmy Powierzchownej Przedniej przekłada się na nasz sposób oddychania?

Spokojny optymalny oddech to ruchy żeber w górę i w bok, oraz współpraca przepon oddechowej i miednicznej (dna miednicy) w wędrówce w górę i w dół.
Pociągnięcie głowy w przód i w dół przez skróconą TPP, wywołuje nadmierne napięcie (kompensacja) przedniej i tylnej części ciała, ograniczając ruchy żeber. Skrócenie TPP rejonach dolnego brzucha i pachwin burzy równowagę w pracy przepony oddechowej i miednicznej.

„Wszystkie negatywne emocje są wyrażane zgięciem.” Feldenkrais

Na co dzień łatwo zaobserwować odruchy kulenia się ze strachu, garbienia w złości czy pochylenie u osób w depresji lub w smutku.
Wiemy, że emocje i ciało to jedno, więc otwieranie, uwalnianie Taśmy Powierzchownej Przedniej pomaga również uporać się ze stresem i jego konsekwencjami w ciele.

Przykład ćwiczenia rozciągającego TPP na zdjęciu.

W Slow Move pracujemy z taśmami mięśniowo powięziowymi w ruchu oraz manualnie, takie kompleksowe podejście przynosi najlepsze rezultaty 🙂

Zobacz też Trening powięziowy

Tekst Agata Komorowska
Foto  Katarzyna Wojniak

1. Robert Schleip, Thomas W. Findley, Leon Chaitow, Peter A.Huijing; Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014
2. Thomas W. Myers; Taśmy Anatomiczne, DB Publishing, Warszawa 2010

Slow Move® Pilates

27 sierpnia 2018
Slow Move® Pilates

Slow Move® Pilates

to autorskie, kompleksowe treningi zbudowane na wiedzy i doświadczeniu fizjoterapeutycznym, w oparciu o 6 zasad Josepha Pilatesa, z uwzględnieniem specyficznych właściwości powięzi.

Sześć zasad Josepha Pilatesa

1. Koncentracja
2. Kontrola
3. Stabilizacja
4. Oddech
5. Płynność ruchu
6. Precyzja

Pomysłodawczynią zajęć w duchu Slow Move® jest fizjoterapeutka, założycielka studia Agata Komorowska.

Dlaczego Slow Move®?

 

Slow = Uważny

Slow – bo ćwiczymy świadomie, zwracając uwagę na pozycję, prowadzenie ruchu, skupione na odczuciach w ciele, szukając w nim połączeń np. lewe biodro-prawy bark, szyja-stopy, podążając za oddechem.
Ćwicząc jesteśmy „tu i teraz”, a sprzyjają temu, bardzo kameralne warunki, klimat studia oraz praca w max. 5 osobowych grupach.

Move = Ruch, Aktywność

Aktywizujemy organizm wielokierunkowo. Od stóp do głów. Poprawiamy elastyczność, sprężystość całego ciała, zakresy i płynność ruchu. Pracujemy nad oddechem. Pobudzamy propriocepcję (1) i interocepcję (2).
Bardzo ważnym elementem Slow Move® Pilatesu jest szeroko pojęta praca z powięzią.
Używamy prostego sprzętu; piłek, rolllerów, taśm thera – band, poduszek sensomotorycznych. Oddziałujemy na powięź rożnymi formami ćwiczeń, automasażu oraz jeśli trzeba proponujemy sesje terapii manualnej.

W kompleksowym podejściu do ciała, pracujemy rozmaitymi technikami, biorąc z nich, co najlepsze dla uzyskania określonych efektów. Jakich?

• Po zajęciach poczujesz się zrelaksowana i odprężona.

Z czasem, jeśli regularnie będziesz brała udział w zajęciach:

• Zwiększy się Twoja świadomość ciała i swoboda oddechu.
• Twoje ciało nabierze elastyczności i sprężystości, dzięki czemu stanie się silniejsze i bardziej wytrzymałe, pełne gracji i lekkości w ruchu.
• Nauczysz się dynamicznej stabilizacji centrum i zrozumiesz, na czym ona polega – bo ją poczujesz.
• Poczujesz wyraźnie swoje dno miednicy i nauczysz się nim zawiadywać.
• Nauczysz się wydłużać, wysmuklać ciało od środka.
• Nauczysz się na co dzień korygować postawę, bo będziesz ją czuła, siedząc, idąc, stojąc. 🙂
• Uporasz się z nawracającymi bólami głowy, karku, pleców itp.
• Zauważysz poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, jeśli np. męczą Cię wzdęcia, refluks itp. Serio. 🙂
• Po ciężkim stresującym dniu będziesz umiała się odprężyć.

CIAŁO PORUSZA SIĘ I CZUJE JAKO JEDEN ORGANIZM – TO JEST NASZE MOTTO.

Slow Move® Pilates Soft

Zajęcia dla kobiet, których problemem jest zbyt duże nagromadzenie napięcia w ciele, skrócone mięśnie, które potrzebują przede wszystkim rozluźnienia i relaksu.

Slow Move® Pilates Med

Zajęcia dedykowane  osobom po przebytych kontuzjach, operacjach lub z dysfunkcjami aparatu ruchu, jako kontynuacja/uzupełnienie fizjoterapii.

 1.  Propriocepcja – informacje odbierane przez zakończenia nerwowe w mięśniach i powięzi o ruchu i pozycji ciała.
 2. Interocepcja –  interoceptywne receptory układu nerwowego odbierają m. in. wrażenia ciepła, chłodu, aktywności mięśniowej, bicie serca, głód, pragnienie, ból, łaskotanie, aktywność naczynioruchowa, dotyk zmysłowy. Wrażenia interoceptywne mają duży wpływ na ogólne samopoczucie, są kluczowe dla utrzymania fizjologicznej integralności ciała.

Tekst Agata Komorowska

Foto Katarzyna Wojniak

Stop. Czas na odprężenie.

11 grudnia 2017
Stop. Czas na odprężenie.

Życie coraz bardziej nas pogania. Mniej lub bardziej świadomie dajemy się wkręcać w tryby pełnej i stałej gotowości, dążenia do tego by było szybciej, lepiej, więcej. Mamy coraz mniej czasu na relaks, a jeśli go znajdujemy często okazuje się, że nie potrafimy wyhamować i „odpuścić sobie”, rozluźnić się…

Coraz więcej z nas, ma non stop wciśnięty guzik uruchamiający reakcję „walcz lub uciekaj”, która związana jest z pobudzeniem układu współczulnego. Co to znaczy?

Układ współczulny to część układu wegetatywnego, która aktywizuje się w sytuacji stresu. Wiemy, że optymalne stresory są potrzebne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. W momencie silnego stresu, dużego zagrożenia, układ współczulny uruchamia lawinę zjawisk w naszym ciele, mających na celu przygotować ciało do walki lub ucieczki. Wzrasta ciśnienie krwi i tętno, krew odpływa z narządów jamy brzusznej do serca, mięśni i mózgu, rośnie napięcie mięśni, wyciszają się procesy trawienne (zmniejsza wydzielanie soków trawiennych, spowalnia perystaltyka jelit, wyhamowane zostają funkcje odpornościowe i regeneracyjne. Te procesy pozwalały naszym praprzodkom ratować skórę np. przed drapieżnikami. Potrzebne są również współcześnie, kiedy jesteśmy w sytuacji wymagającej większego pobudzenia, kiedy musimy „zebrać siły”, aby poradzić sobie z wyzwaniem w pracy, czy życiu prywatnym.

Naturalnie, kiedy mamy stresującą okoliczność za sobą, organizm przełącza się na układ przywspółczulny. Następuje odprężenie, mięśnie się rozluźniają, oddech i tętno uspokajają, obniża się ciśnienie krwi, procesy trawienne uaktywniają się ponownie. Następuje faza regeneracji.

Problemem w obecnych czasach jest to, że żyjemy w permanentnym stresie, nasze ciało nie ma możliwości wyciszyć się i zregenerować, zatraca umiejętność przełączania się z funkcji „działanie” na funkcję „odpoczynek”. Dochodzi do dysautonomii – nierównowagi aktywności układów współczulnego i przywspółczulnego.

Efekt?

1. Notoryczne spięte mięśnie zamieniają nasze ciało w pancerz.
2. Nie możemy uporać się z bólami głowy, karku, pleców.
3. Pojawia się nadciśnienie i zagrożenie chorobami układu krążenia (zawał, udar).
4. Spada odporność – coraz częściej chorujemy.
5. Cierpimy na dolegliwości gastryczne (np. refluks, zgaga, problemy z wypróżnianiem, wrzody, zespół jelita wrażliwego).
6. Stajemy się nadpobudliwe, wciąż lekko zirytowane „z niewiadomej przyczyny”.
7. Pojawiają się problemy ze snem, z koncentracją.
8. Nasz skóra szybciej się starzeje, staje się sucha, włosy i paznokcie słabe i łamliwe.
9. Zaczyna kręcić się błędne koło.
10. Dolegliwości narastają.

Co możemy zrobić?

1. Zaleźć czas na regularny relaks i odprężenie:

a. Wykonywać systematycznie ćwiczenia, ale w spokojnym wolnym tempie, koncentrując się na odczuciach płynących z ciała i oddechu. Szybkie tempo, intensywny trening to dodatkowy stres pobudzający układ współczulny.

b. Nauczyć się oddychać i świadomym oddechem wyciszać.

c. Nauczyć się rozluźniać, najpierw w ćwiczeniach – więcej słuchać ciała, mniej od niego wymagać (nie „cisnąć” na siłę).

d. Nauczyć się miękkich form stretchingu i codziennie, przed snem zrobić chociaż jedno, dwa ćwiczenia (5 min).

e. Jeśli ciało jest bardzo spięte, zafundować sobie serię terapii powięziowej lub innych technik rozluźniających i normalizujących układ wegetatywny np. Terapię CranioSacralną.

f. Zadbać o odpowiednią ilość snu.

g. Dawać sobie czas na aktywności, które nas relaksują, przynoszą odprężenie np. koncert, spacer, ciepła kąpiel, co kto lubi.

2. Zadbać o dobrą, zbilansowaną dietę – wcale nie musi być „cud’ – wystarczy, że będziemy jeść regularnie, bez pośpiechu i nie po godzinie 19:00, ograniczając cukier, niezdrowe tłuszcze i wysoko przetworzone produkty.

Chcemy pobudzać układ przywspółczulny, więc znajdźmy takie momenty w życiu, kiedy będzie nam łatwiej odpuścić zadaniowe podejście do tego co robimy (np. te wyżej wymienione).
Nie bądźmy mocno skupione na szybkich efektach. Odetchnijmy i wrzućmy na luz, przestańmy się mierzyć, ważyć, badać „szkiełkiem i okiem”, przeć na wynik. Zacznijmy czuć. Szukać przyjemności, rozluźnienia i czuć je, bez obawy, że wszystko się posypie, nie będziemy dość dobre, albo, że tracimy czas, bo np. powinnyśmy rzeźbić ciało, żeby lepiej wyglądało.
To nie jest luksus ani fanaberia To coś, co nam wszystkim się należy i jest bardzo potrzebne dla zdrowia, do szczęścia, do życia.

Tekst: Agata Komorowska
Foto: Maciej Komorowski