Pilates

22 listopada 2014
Pilates

“Dzień dobry, chciałabym zapisać się na Pilates ponieważ muszę się porozciągać …”

Tak często, bardzo często, panie uzasadniają potrzebę uprawiania tej formy ćwiczeń odwiedzajac Slow Move.  Spieszę więc oznajmić, że Pilates to nie są ćwiczenia rozciągające. To nie jest stretching.

Cóż to zatem jest?

Znamienna jest nazwa, którą nadał swojej metodzie Joseph Pilates. CONTROLOGY. Wiodacą cechą ćwiczeń Pilatesa jest kontrola, nauka kontroli ciała w trakcie wykonywania ćwiczeń. Wprowadził on zasady wpływające na jakość ruchu zarówno w trakcie treningu, jak i w codziennej aktywności.

“… naucz się właściwie oddychać..” pisze Joseph Pilates.

Oddech. Dotlenienie tkanek. Warunek efektywności ćwiczeń. Prawidłowy rytm oddychania w trakcie ruchu pozwala na zachowanie jego płynności  oraz  utrzymanie niezbędnej stabilizacji.

“…twoje ciało znajduje się pod calkowitą kontrolą umysłu.”

Świadomy ruch. W Pilatesie wykonujemy ćwiczenia w skupieniu, uważnie obserwując swoje ciało, jego położenie w przestrzeni, napięcie i rozluznienie mięśni.  Dzięki uważości uczymy się prawidłowo poruszać o wiele  skuteczniej.

Relaksacja.  Jest “ubocznym” efektem koncentracji na ćwiczeniach. Ułatwia zniwelowanie nagromadzonych nadmiernych napięć mięśniowych . W rezultacie łatwiej nam osiągnać odpowiednią pozycję wyjściową i prowadzić zamierzony ruch.

Pozycja wyjściowa. Utrzymanie prawidłowego ułożenia ciała w ruchu warunkuje funkcjonalną, bezpieczną pracę mieśni i stawów. Pomaga wdrażać fizjologiczne wzorce ruchowe w miejsce wadliwych.

Stabilizacja środka. To ona zapewnia zachowanie naturalnego ułożenia kręgosłupa, umocowanej na nim głowy, obręczy barkowej i miednicy przy wykonywaniu ćwiczen oraz czynności dnia codziennego. Minimalizuje ryzyko przeciążeń.

Koordynacja. Sekwencyjna nauka ćwiczeń pozwala na zaplanowanie i kontrolowanie każdego ruchu. Efekt to poprawa koordynacji i płynne przechodzenie do trudniejszych zadań bez jej utraty.

Płynność. Stosując się do kluczowych zasad metody Pilatesa uczymy się poruszać płynnie, z gracją w skoordynowany sposób. Nasze ciało nabiera naturalnej elastyczności, sprężystości i wytrzymałości. Zaczyna pracować ekonomicznie, bez  zbędnego obciążania stawów, tkanek okołostawowych i mięśni. Nasze ruchy nabierają lekkości. Widać to i czuć 🙂